SORULAR

Çengelköy Börekçisi olarak yarım asra yakın tecrübemizle birkaç yıl öncesine kadar sadece İstanbul’un anadolu yakasında franchise şubelerimiz vardı. Zamanın şartları ve bir takım özel tercihlerimizle markanın güvenini zedelememek adına çok sınırlı sayıda şubelerimiz oldu ve bunların bir çoğunu da kendimiz işlettik. Güncel gelişmeler ve müşterilerimizin de ısrarlı talepleri ile organizasyon yapımızı yenileyerek son iki yıl içinde profesyonel anlamda daha kontrollü franchise vermeye başladık. Tahminimizden daha iyi sonuçlar almak bizi memnun etti. Kendimizi yenilemek ve genel pazarda yerimizi görmek adına yeni iş ortaklarımızın olması bize çok katkı sağladı.

Kısa vadede Türkiye’nin en az beş büyük şehrinde şubeler edinmeyi planlıyoruz. Özellikle tatil bölgeleri takibimiz altında. İstanbullu müşterilerimiz tatil bölgelerinde neden olmadığımız konusunda bize çok sitem ediyorlar. Yakın zamanda oralarda olacağımız gibi diğer bazı büyük şehirlerde de olacağımızın müjdesini vermek isteriz. Bu anlamda bulunduğu şehirde kendi işini kurmak isteyen, Bir İstanbul Klasiği Çengelköy Börekçisi hikayesine dahil olmak isteyen ciddi iş ortaklarımızla tanışmaya sabırsızlanıyoruz. Bir an önce bizimle irtibata geçmelerini tavsiye ederiz.

Ayrıca önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa’da da şubeleşmek üzere altyapı çalışmalarımız başladı. Özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere ilgi alanımızda. Buralarda da ciddi yatırımcılar varsa vakit kaybetmeden bizimle irtibata geçmelerini hatırlatmak isteriz.

Bir İstabul Klasiği olarak İstanbul Lezzetlerini üretiyoruz. Tek tarzda üretim yerine, farklı proseslerle üretilen böreklerimiz vardır. Her biri kendi başına bir efsanedir. Kürt böreği her börekçide olmaz mesela. Bizde bu böreğin tutkulu müdavimleri vardır. Kol böreği ile bizim Çengelköy Lokumu, Hanımeli, Ispanaklı Tepsi böreğimizin prosesleri farklıdır. Tam buğdaylı ve sızma zeytinli böreğin mucidi biziz. En önemlisi börek çeşitlerimizin % 80’inde margarin kullanmayız. Tereyağı ve sıvı yağ ile üretiriz. Bu sebeple de rahatlıkla ‘Margarin Yok’ yazabiliyoruz.

Türkiye’nin ilk TSE Helal Sertifikalı börekçisiyiz. Covid sürecinden  yıllar öncesinde hijyen standartlarını en modern şekilde uygulamış bir börekçiyiz. Güvenli Üretim belgemiz, A1 belgemiz, Türkak belgemiz, HYB belgemiz gibi çeşitli belgelerimizle güvenli, temiz, helal ve lezzetli ürünlerimizle hizmet ediyoruz. Bir ürünün lezzetinden daha çok temiz, helal ve güvenli olması önemlidir. Biz de çok şükür hepsi var. Ve sürekli yeni yatırımlarla üretim bandımızı güçlendiriyoruz.

Ürünlerimiz üretildiği gibi -40 la şoklanarak 1 yıllık ömürle saklanabiliyor.

İş ortaklarımız şube pişirip satacakları gibi bizim çok özel ambalajlı perakende donuk ürünlerimiz de mevcuttur. Bunlar da şubemiz için ayrıca bir kazanç sağlamaktadır.

Baklava çeşitlerimiz %100 tereyağlı ve birinci sınıf ürünlerle ve glikoz kullanmadan şeker pancarı ile üretilmektedir.

Son olarak biz gerçekten iş ortağı olacak, markamıza ve ürünlerimize gözü gibi bakacak dostlar arıyoruz. Bu sebeple de bir müddet daha herhangi bir isim hakkı bedeli almayacağız. Bizim hikayemize katılmak isteyenler doğru yeri bulup standartlarımza göre şubeyi hazırlayıp hemen satışa başlayabilirler.

Yatırım maliyetleri her bölgeye, yapıya göre değişmektedir. Özellikle tadilat-dekorasyon maliyetleri ihtiyaç durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Biz ortalama en az 50 m2, en fazla 150 m2 yerler öneriyoruz. Bu yerlerde de saklama, pişirme ve tezgah gibi bizim ana ünitelerimizin maliyeti 100-150.000 TL civarında başlayıp malzeme kalitesi tercihine göre daha yukarılara çıkmaktadır.

Genel görsel konseptimizde estetik, fonksiyonel ve ekonomik ürünleri tercih ederek şubelerimizin en uygun maliyetlerle kurulmasına özen gösteriyoruz.

Çok teşekkür ederiz. Müşterilerine güvenle ‘iyi börek’ yedirmek üzere bizimle çalışmak isteyen herkesi bekliyoruz. Ama şunu belirtmek isteriz, dükkanı kiralamadan önce bizimle istişare ederlerse her iki taraf için de çok daha faydalı olacaktır.  

Teşekkür ederiz…

****

Müşteri velinimetimiz. Müşterilerimizin damak tadı ve beslenme alışkanlıkları zaman zaman değişmektedir elbette. Bizim ürün çeşitliliğimizin oluşumunda  müşterilerimizin talepleri, beklentileri ve güncel alışkanlıkları önemli bir rol oynar.

Bir İstanbul Lezzeti olarak yarım asra yakın geçmişimizle sürekli müşterilerimizi anlamaya gayret etmişizdir. Her ne kadar klasik bir lezzet ve geleneksel bir ürün olsak da değişen beklentileri göz ardı edemeyiz. Satış grafiklerini takip ettiğimiz gibi müşterilerimzi ve tezgahtarlarımızı da dinleyerek müşterilerimizi anlamaya gayret ederiz.

Son yıllarda beslenme alışkanlıklarının daha bilinçli hale gelmesiyle toplumun büyük bölümü margarinsiz ürün arayışına girmiştir. Biz de börek çeşitlerimizin neredeyse tamamına yakınında ‘Margarin Yok’ mottosu ile margarini kaldırıp sıvıyağı ve tereyağı ile böreklerimizi üretir olduk. Müşterilerimizin memnuniyeti bizi bu konuda cesaretlendirmeye devam etmektedir. Mesela Türkiye’de zeytinyağlı tam buğdaylı cevizli-peynirli  ve kuruyemişli alternatifleri ile börek üretip patent müracaatı yapan ilk börekçiyiz. Hedefimiz tüm ürünlerimizde margarini kaldırarak daha farklı ve fonksiyonel bir o kadar da lezzetli yeni ürünleri sektöre kazandırmaktır.

Yurt dışına açılımla ilgili bazı girişimlerimiz olmakla birlikte hali hazırda bizden ürün alıp tezgahında satan müşterilerimiz mevcuttur. Öncelikle Avrupa olmak üzere bazı lokasyonlarda bayilik vermek üzere görüşmelerimiz devam etmektedir.

Börekçilikte lokasyon salon dekorasyonu  ve ürün kadar önemlidir. Biz özellikle kaliteli ürün tüketimi konusunda çok üst segmentte yer alan boğaz hattı çizgisinde olmamızın çok faydasını gördük. Açıldığımız günden beri devam eden müşterilerimizin varlığı bizi memnun ettiği kadar daha fazla hasasiyet  göstermemizi  zorunlu kılmaktadır.

Türkiye’nin ilk TSE helal sertifikası alan börekçisiyiz. Sadece helal değil aynı zamanda çeşitli, hijyen ve son olarak da Covid 19 Güvenli Üretim sertifikaları ile de modern tesislerde el emeği yoğunluklu üretim yapmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir